Πρωτάθλημα Superleague K20-7η Αγωνιστική Αποτελέσματα,Ρεπορτάζ,Βαθμολογία..

Saturday, 22 October 2011 23:24 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Πρωτάθλημα Superleague K20

7η Αγωνιστική

Αποτελέσματα,Ρεπορτάζ,Βαθμολογία..

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Παναθηναικού,μετά την σημερινή νίκη του επι του Εργοτέλη με 4-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου.Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα με 2-1 απο το Ηράκλειο επι του τοπικού ΟΦΗ,ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και τέλος ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε με 2-1 επι της SKODA Ξάνθης.

Τα αποτελέσματα της 7ης Αγωνιστικής

ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 4-1

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-0

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-SKODA ΞΑΝΘΗ 2-1

ΟΦΗ-ΑΕΚ 1-2 (Κ20)

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα Κ20 της Super League πανηγύρισε στο Ηράκλειο η ΑΕΚ, αφού επικράτησε του ΟΦΗ στο γήπεδο «Ασπίς Βενεράτου Παλιανής».

Η ομάδα του Ντανιέλ Μπατίστα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι με τους Φούντα και Βλάχο να δίνουν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, σκοράροντας στο 14’ και το 17’ αντίστοιχα, ενώ ο ΟΦΗ από την πλευρά του κατάφερε να αντιδράσει στη συνέχεια και να μειώσει το σκορ με τον Κωνσταντίνου στο 26’ του παιχνιδιού.

Οι Κρητικοί στο 82’ θα μπορούσαν να φτάσουν και στην ισφοράριση, όμως ο Μπολάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του «δικεφάλου» με αποτέλεσμα να μείνει το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ ως το τελικό σφύριγμα. Πλέον ο «δικέφαλος» έχει επτά βαθμούς και είναι στην 8η θέση του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ (Ντανιέλ Μπατίστα): Μυλωνόπουλος, Τσουκαλάς (46' Νικολιάς), Ντούμπερετ, Χέλγκασον, Ερέκι, Γαρουφαλιάς, Φούντας, Παπαδημητρίου, Αργυρίου Ν. (65' Γροντής), Κλωναρίδης, Τσίτας (83' Κάλλας)

ΟΦΗ (Δημήτρης Βολονάκης): Μπρόκος, Κουκάκης, Μονιάκης, Δαμιανάκης, Ζαχαράκης, Κολιακουδάκης, Σκουτέλης, Παπαδιός (80' Βλαχάκης), Κωνσταντίνου, Μπολάκης (84' Φαζιός), Φραγκιαδάκης (70' Τσιντάρι)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΝΩΣΙΣ 4-1

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός Κ20, ο οποίος απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο και επικράτησε 4-1 του Εργοτέλη στο "Απόστολος Νικολαϊδης".

Καταιγιστική η ομάδα Νέων του Παναθηναικού δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αντίστοιχη ομάδα του Εργοτέλη.

Το σκορ άνοιξε για τους πράσινους στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μουζακίτης,Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό έγινε το 2-0 με τον Αναστασόπουλο να αποφεύγει τους δύο προσωπικούς του αντιπάλους και  τον Γιαννιτσάνη να πλασάρει κάνοντας το 2-0.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Εργοτέλης κατάφερε να μειώσει προσωρινά το σκορ, κάνοντας με γκολ του Μπουρσέλη το 2-1. Στο 59ο ο κορυφαίος παίκτης των «πρασίνων» Νίκος Γιαννιτσάνης,σημείωσε ένα υπέροχο γκολ όταν απο κόρνερ έστειλε απευθείας την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη. Λίγο πριν από το φινάλε της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 87' με δυνατό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, ο Σταματάκης πέτυχε ακόμα ένα γκολ για το τριφύλλι γράφοντας το 4-1.

Παναθηναϊκός: Αναγνωστόπουλος, Φαφούτης, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Κόι, Ανδρεόπουλος, Μουζακίτης (72' Αποστολόπουλος), Δώνης (75' Σταματάκης), Μαραθιανός, Αναστασόπουλος, Γιαννιτσάνης (82' Γιαννιτσάνης).

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Τζανακάκης, Πρωτογεράκης, Καρβουνιάρης, Λουμπάκης, Κοζορώνης, Δωματάς, Άλα (64' Ανδρεαδάκης), Καρελής, Μπουχαλάκης, Μουρσελης.

Μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό του πρόσθεσε η ομάδα του Ατρομήτου η οποία επικράτησε με το ''φτωχό'' 1-0,επι της ομάδας των Ιωαννίνων.

Η ομάδα του Μάρκου Δήμου μετά απο αυτήν την νίκη,έχει καταφέρει να συγκεντρώσει 10 βαθμούς.Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 57’, όταν ο Ασωνίτης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Θάνου και διαμόρφωσε το 1-0 για τον Ατρόμητο, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό.

Ατρόμητος (Μάρκος Δήμος): Ραχιώτης, Σιμιτσής, Αδαμόπουλος, Λιμνιός, Καντούτσης, Αγκόλλι, Δαβίλας (37' Στασινόπουλος), Μπεκατώρος, Κουτσογιαννόπουλος (73' Τσινιστίδης), Αθανασίου (73' Καρράς), Πολυχρόνης

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Λαδιάς): Θάνος, Νάσιος, Ντούγιας (51'Μουσκάι), Οικονόμου, Θεοδωρής, Μώκος, Χαρίσης, Νασούλης (80'Τσουμάνης), Μπούγιας, Ασωνίτης (59' Αλεξίου), Ιωάννου

Η ομάδα του Αστέρα ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ (0-1) στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη 2-1 χάρη σε τέρματα των Ντινιωτάκη, Ελ. Στασινόπουλου.

Σε αυτό το διάστημα ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, έλεγξε το ρυθμό της αναμέτρησης και στη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 60ο λεπτό και έπειτα από κόρνερ του Τογρού, ο Σέζαρεκ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Ντινιωτάκης με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζαρόπουλου.

Δώδεκα λεπτά αργότερα και αφού πλέον ο Αστέρας ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης, ο Τογρού απέφυγε δύο παίκτες της Ξάνθης και πάσαρε αριστερά του στον Ελ.Στασινόπουλο, που με όμορφο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1).

Η Ξάνθη ήταν συγκριτικά καλύτερη στο πρώτο 45λεπτο και κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράνου στις καθυστερήσεις. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο ίδιος από τον Πετρούση.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Αστέρας: Κοντοπίδης, Σκόνδρας, Πετρούσης, Παπαδημητρίου, Τσουμάγκας, Αναστασόπουλος, Τογρού, Σέζαρεκ (69’ Ελ. Στασινόπουλος), Γιώτσας (51’ Λούβρης), Βαλκάνος (90’ Σβίγγος), Ντινιωτάκης.
Ξάνθη: Ζαρόπουλος, Τουργαίδης (76’ Λαπαντζής), Οξύζογλου, Γούτας, Τσαμούρης, Τορωμανίδης, Δουμάνης, Ελληνίδης, Ράνος, Μελισσόπουλος (69’ Τσομπανόπουλος), Μπαρέττας (73’ Βασιλειάδης).