Κ17: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΚΑΛΛΟΝΗ 4-2

Monday, 14 March 2016 14:01 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Νικήτρια με 4-2 αναδείχθηκε η Κ17 του Πανιώνιου απέναντι στην αντίστοιχη της Καλλονής, την Κυριακή (13/3) στην Αργυρούπολη, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε η ομάδα του Δημήτρη Κουζηνού η οποία με ανατροπή έκαμψε το εμπόδιο της αξιόμαχης Καλλονής στο γήπεδο της Λάυρας.

Η ΑΕΛΚ αιφνιδίασε στο 5’ με απευθείας φάουλ του Κονδύλα, έξω από την μεγάλη περιοχή.

Ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 21' με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Βενάρδου και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 2-1 για τον Ιστορικό.

Στο 36’ ο Ματσαδές, εκμεταλλευόμενος αδράνεια των αμυντικών της ΑΕΛΚ, πραγματοποίησε το 3-1 και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στη συνέχεια η ΑΕΛΚ πήρε τα ηνία, αναγκάζοντας τον Πανιώνιο να κλειστεί στην άμυνα του και δευτερόλεπτα πριν την λήξη του 1ου ημιχρόνου, με απευθείας φάουλ του Κονδύλα μειώσε σε 3-2.

Μετά από ένα χορταστικό σε φάσεις και γκολ ημίχρονο οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η ΑΕΛΚ πίεσε για την ισοφάριση χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Αρχικά στο 56' με τον Κονδύλα και λίγο αργότερα με τον Παλαμούτση να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια ο Πανιώνιος ισορρόπησε και στο 67’ πέτυχε και τέταρτο τέρμα, όταν ο διαιτητής καταλόγισε σωστά πέναλτι, σε ανατροπή του Αναστόπουλου από τον Θωμαίδη. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο ίδιος διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κουζηνός ): Γκίκας, Δαρδαμάνης, Cristian, Κοντογιάννης, Κουτσοποδιώτης, Ουργκές 62’ Αντζέλι), Αδαμίδης (68’ Καλαμάρης), Γκέκας (79’ Χάτζος), Ματσαδές (77’ Μαχαίρας), Βενάρδος, Αναστόπουλος (81’ Γρηγορόπουλος).

ΑΕΛΚ (Θανάσης Τσίγκας):  Πατερέλλης, Δρακούλης, Κονδύλας, Λικομέτι (76’ Βασιλειάδης), Θωμαΐδης, Φωτέλλης Μπρής, Αρνομάλλης (46’ Κοκκινέλλης), Παρέλλης (88’ Κόμβος),  Παλαμουτσής (89’ Balliu), Σαλιάρης (74’ Βαλσάμης).

Γκολ : 0-1 στο 5’ (Κονδύλας), 1-1 στο 21’ (Βενάρδος), 2-1 στο 25’ (Βενάρδος), 3-1 στο 36’ Μασταδές), 3-2 στο 45’ (Κονδύλας), 4-2 στο 67’ (Αναστόπουλος)

Κίτρινες :  45’ Ουργκές (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), 60’ Φωτέλλης (ΑΕΛΚ), 88’ Κονδύλας (ΑΕΛΚ)