Κ17: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ 2-4

Sunday, 13 March 2016 14:33 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Απρόσμενη ήττα γνώρισε το Σάββατο (12/3) από την ομάδα του «Γηραιού» η  Κ-17 του ΠΑΣ Γιάννινα! Οι «κυανόλευκοι» που φιλοξενούσαν τους Θεσσαλονικείς για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Κ-17 της Super League , υπέστησαν ήττα-σοκ με σκορ 2-4.

«Χορταστικό» πρώτο ημίχρονο απόλαυσαν οι δεκάδες Γιαννιώτες που παρευρέθηκαν το μεσημέρι του Σαββάτου στις Αθλητικές Εγκαταστάσεις της ΕΣΗΠ, όπου σημειώθηκαν τα 4 από τα 6 γκολ της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ηρακλή επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού το ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης  από σουτ του Τσιπιρτζίδη. Άμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΣ, καθώς έπειτα από ένα μακρινό σουτ ο Κιτσάκης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Από εκεί και έπειτα ο Ηρακλής έγινε «καταιγιστικός» σημειώνοντας 2 ακόμη τέρματα, ένα από κεφαλιά του Γουνόπουλου και  το άλλο από σουτ του Τουλάκη, ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει και άλλο το σκορ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Λάζαρου Σέμου επέστρεψαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και στην αρχή πάλι του ημιχρόνου, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-3 μετά από γκολ εξ ' επαφής του Ν. Ψαρρά. Η απάντηση από τον Ηρακλή ήρθε λίγα μόλις λεπτά, μετά με τον Αποστόλου να κάνει 4 τα τέρματα για την ομάδα του, «εξαφανίζοντας» τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Μετά τη χθεσινή ήττα, η Κ-17 του ΠΑΣ μπαίνει σε μπελάδες για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, που οδηγεί στα play-offs,  αφού πλέον τη μοιράζεται με την ομάδα της Ξάνθης, που έφερε «λευκή» ισοπαλία στη Βέροια. Ωστόσο προσωρινά ο ΠΑΣ μειονεκτεί στην ισοβαθμία, καθώς στα 3 προηγούμενα παιχνίδια υπάρχει 1 νίκη της Ξάνθης με 0-2, μία νίκη του ΠΑΣ με 1-0 και μία ισοπαλία με 1-1.

Το φιλμ του αγώνα:

2' Σουτ του Αποστόλου μέσα από την μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

3' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή !!! Μετά από κόντρες, η μπάλα «στρώθηκε» στα πόδια του Τσιπιρτζίδη και εκείνος από πλάγια θέση σούταρε και έκανε το 1-0.

5' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Αριστοτεχνική  εκτέλεση φάουλ από τον Η. Ψαρρά , η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Στην επαναφορά, ο Κιτσάκης εξαπολύει «κεραυνό» και ισοφαρίζει για τους Γιαννιώτες.

10' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή ! Από την εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη, ο Γουνόπουλος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους.

15' Κοντινό σουτ του Τουλάκη από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Πατσιούρας.

16' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλαμπίδη, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΣ .

22' Ο Κοιλανίτης στην κίνηση σουτάρει, σε ετοιμότητα όμως ο Πατσιούρας.

27' Μετά από εκτέλεση κόρνερ από παίκτη του Ηρακλή, ο Γουνόπουλος έπιασε ανάποδο ψαλίδι  αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι .

37' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή ! Ο Τουλάκης τριπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, με σουτ που πιάνει από πλάγια θέση.

47' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ ! Εκτέλεση φάουλ από τον Κιτσάκη , απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας του Ηρακλή , με αποτέλεσμα η μπάλα να «στρωθεί» στον Ν. Ψαρρά, ο οποίος εξ' επαφής σουτάρει και μειώνει σε 2-3.

54' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ , ο Αποστόλου με σουτ από τα αριστερά , διαμορφώνει το τελικό 2-4.

56' Σέντρα του Κιτσάκη από τα αριστερά, η μπάλα περνάει παράλληλα και ο Ρίζος , που ήταν στην κορυφή χάνει την ευκαιρία να πιάσει το σουτ και να σκοράρει εξ' επαφής.

79' Μακρινό σουτ του Κιτσάκη, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Λάζαρος Σέμος): Πατσιούρας, Μπούτζας,Κιτσάκης, Σιώζος (57' Κώστας), Μπελάς, Λαμπίρης( 57' Ρίζος), Λιάππης( 69' Τσούνης), Ψαρράς Η., Μπαλαμάτσιας, Ψαρράς Ν. , Κωσταμένας (46' Παπαδόπουλος)

Ηρακλής (Ελεύθεριος Τσακίρης): Παπαδόπουλος, Αρβανιτίδης, Αναγνώστου, Μυλώνης, Κριτσιάνης, Χαραλαμπίδης, Γουνόπουλος, Τσιπιρτζίδης(88' Ντραγάνης) , Κοιλανίτης (83' Λάμπογλου), Τουλάκης (79' Αλεσάκης), Αποστόλου( Θεοδοσίου 63' )

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης ήταν ο Σπυρίδων Ζαμπαλάς , με βοηθούς τους Αλέξανδρο Σιόντη και Βασίλειο Γεωργίου του Συνδέσμου Ηπείρου.

Ρεπορτάζ: Ράνια Κρικώνη