SL-K20: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3 (ΒΙΝΤΕΟ+ΕΙΚΟΝΕΣ)

Saturday, 22 March 2014 14:13 | Συντάχθηκε απο τον/την sportteam

Με τον Θωμά Ντάφλα να πετυχαίνει χατ τρικ ο Απόλλων επικράτησε με 3-2 του Παναθηναικού στο Κορωπί και πήρε ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο παίζοντας πάρα πολύ καλά σε όλη την διάρκεια του ματς.

Μεγάλο παιχνίδι ο Ντάφλας - Κέρβερος ο Βεζύρης.

Στο 28' ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αναστασόπουλου από τον Μεταλλινό.

Ο Γιαννιτσάνης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, όμως ο Βεζύρης έπεσε σωστά στην γωνία και απομάκρυνε την μπάλα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 32' οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Απόλλωνα να κερδίζει πέναλτι έπειτα απο χέρι του Τριανταφυλλόπουλου.

Ο Ντάφλας εκτέλεσε το πέναλτι, ο Γκέκας μπλόκαρε ασταθώς και στην επαναφορά ο παίκτης του Απόλλωνα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στην συνέχεια οι παίκτες των Σάμιου και Μαραγκού πέρασαν στην αντεπίθεση και έψαξαν αρχικά το γκόλ της ισοφάρισης το οποίο και πέτυχαν στο 40 λεπτό του αγώνα με τον Μπαλμπόα.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου (44'), ο Μαλντίν έκανε την κάθετη πάσα στον Μουζακίτη και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1, το οποίο ήταν και σκόρ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ανέλαβε ξανά δράση ο Ντάφλας.

Στο 63', ο Σελμανάι συνεργάστηκε άψογα με τον Ντάφλα, ο τελευταίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και έστειλε με όμορφη ενέργεια την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-2.

Στο 73' ο Καλλέργης με μία ασίστ (πάρε-βάλε) έβγαλε μόνο του τον ''αεικίνητο'' Ντάφλα και εκείνος με ένα αριστερό μονοκόματο σούτ, νίκησε τον Γκέκα, για τρίτη φορά στο σημερινό παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Γκέκας, Ρισβάνης, Χουχούμης (40' Μπαλμπόα), Μυρθιανός, Αναστασόπουλος, Νιούμαν, Τριανταφυλλόπουλος, Μαλντίν (66' Αγγελόπουλος Γ.), Χαλκιαδάκης (89' Γεροκωνσταντής), Μουζακίτης, Γιαννιτσάνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βεζύρης, Ξανθόπουλος, Χατζής, Φερεντίνος, Μεταλλινός, Καμαρά (63' Ντούνης), Δημογιάννης, Φουκαράς, Ντάφλας, Σελμανάι (63' Παπαευθυμίου), Καλλέργης. (63' Μπέντας)