Θρίαμβος και πρωτιά για την Κ10 της ΑΕΚ στο «2nd ATHENS YOUTH FOOTBALL TOURNAMENT 2016»

Thursday, 21 April 2016 13:57 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Η ομάδα Κ10 των ακαδημιών της ΑΕΚ κατέκτησε το «2nd ATHENS YOUTH FOOTBALL TOURNAMENT 2016», καθώς κατάφερε να επικρατήσει της αντίστοιχης ομάδας των επίλεκτων σχολών ποδοσφαίρου της Άρσεναλ, στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, με 3-2, έχοντας ως πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή τον Γιώργο Χατζηροδίτη.

Τα νέα Αστέρια της ένωσης σημείωσαν μία τεράστια επιτυχία αποδεικνύοντας την εξαιρετική και πολύ μεθοδική δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομών της ΑΕΚ τα τελευταία χρόνια.

Οι νεαροί άσοι των Μιχάλη Παυλή και Στέλιου Ορφανίδη αφού πρώτα πέρασαν στον τελικό επικρατώντας της Ακαδημίας Παθιακάκη με 5-3 την Κυριακή (17/4) κέρδισαν τελικά και την ομάδα των επίλεκτων σχολών ποδοσφαίρου της Άρσεναλ με 3-2 στον μεγάλο τελικό φθάνοντας έτσι στην κορυφή του τουρνουά. Όπως ήταν αναμενόμενο οι πιτσιρικάδες της ΑΕΚ έγιναν μια αγκαλιά και πανηγύρισαν με την ψυχή τους την κατάκτηση της κούπας.

Μετά το τέλος της διοργάνωσης, πραγματοποιήθηκε απονομή επάθλων, με το κύπελλο στους πιτσιρικάδες της ΑΕΚ να το παραδίδει ο τεχνικός διευθυντής των ακαδημιών της Ένωσης, Μιχάλης Μητροτάσιος.

Πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά αναδείχθηκε ο Γιώργος Χατζηροδίτης (ΑΕΚ)

Για την ιστορία την Τρίτη θέση κατέκτησε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 3-1 στον μικρό τελικό της Ακαδημίας Παθιακάκη