Η πρώτη φιλική τεσσάρα των Νέων της ΑΕΚ (Pics)

PDF Print E-mail
Monday, 25 July 2016 07:11 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam
Share

Φιλική νίκη με σκορ 4-1 πέτυχε η Κ20 της ΑΕΚ επι της Μικτής Ευρυτανίας σε αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο Καρπενήσι.

Οι νέοι του Στέλιου Μανωλά έπαιξαν ανά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο, ελέγχοντας τον ρυθμό του ματς. Έδειξαν αρκετά θετικά στοιχεία αν και βρίσκονται σε αρχικό στάδιο προετοιμασίας. Τα τέρματα του δικέφαλου πέτυχαν οι: Ηλίας Τσέλιος, Δημήτρης Λίτσι, Μιχάλης Μπούσης και Νίκος Σπηλιώτης.

Ο επιτελικός μέσος του «δικεφάλου» Ηλίας Τσέλιος ξεχώρισε την παρουσία του, βάζοντας και το πρώτο γκολ της ομάδας του. Ο ποδοσφαιριστής μάλιστα πριν μερικές ημέρες υπέγραψε και επαγγελματικό συμβόλαιο. Στο 10ο λεπτό ο Γιώργος Γιαννούτσος έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, σέντραρε και ο Ηλίας Τσέλιος από κοντά με κεφαλιά στην δεξιά γωνία των Ευρυτάνων έκανε το 0-1.

Στο 16ο λεπτό ο Δημήτρης Λίτσι πέτυχε το 2-0 με πανέμορφο σούτ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε στο δεξί «παραθυράκι» του Δημήτρη Ρεσίτη.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους στο 44΄ οι νέοι της ΑΕΚ έκαναν 3 τα τέρματα τους. Ο Δημήτρης Λίτσι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο προωθημένος στόπερ Μιχάλης Μπούσης με κεφαλιά έκανε το 0-3.

Στο 68ο λεπτό ο Νίκος Σπηλιώτης μετά την έξοχη προσπάθεια από τα αριστερά του μπακ Δημήτρη Ψάνη με σουτ έκανε το 0-4.

Η μικτή Ευρυτανίας στο επόμενο λεπτό μείωσε στο τελικό 1-4, όταν ο Χάρης Ζαραβέλης σούταρε χαμηλά εκτός περιοχής με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιώτη Γκίνη και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα.

Η σύνθεση της ΑΕΚ (Στέλιος Μανωλάς): Χατζηεμμανουήλ (23΄ Παπαδόπουλος, 46΄ Γκίνης, 68΄ Πάντος), Γιαννούτσος (46΄ Ψανής), Μπούσης (46΄ Γεωργόπουλος), Κοφσανίδης (46΄ Τσιβελεκίδης), Λημνιός (46΄ Πογοσιάν, 74΄ Τάμπας), Σταυρόπουλος (46΄ Μεσσήνης), Λίτσι (46΄ Μπάμπης), Τσέλιος (46΄ Σπληιώτης), Ανδρεόπουλος (46΄ Ρούσσος), Αντωνίου (46΄ Ασπρογιάννης), Κόφι (46΄ Βαφειάδης)

Διαιτητής: Χρυσόστομος Μιχαηλίδης