Βραζιλία...ερχόμαστε! (vids)

Saturday, 16 November 2013 00:12 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Με δύο γκολ του Κώστα Μήτρογλου και ένα του Δημήτρη Σαλπιγγίδη η Εθνική Ανδρών επικράτησε 3-1 της Ρουμανίας στην πρώτη αναμέτρηση για τα play-off της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2014 και πήρε σαφές προβάδισμα πρόκρισης για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Το πρώτο ημίχρονο συμπυκνώθηκε σε ένα εξάλεπτο, όταν σημειώθηκαν και τα τρία γκολ στις τρεις ευκαιρίες που βρήκαν οι δύο αντίπαλοι. Την αρχή έκανε ο Κώστας Μήτρογλου στο 14΄με ένα εκπληκτικό εν κινήσει αριστερό πλασέ, στη βαθιά μπαλιά του Σαλπιγγίδη.

Στο 19΄ οι Ρουμάνοι έφτασαν στο 1-1 από σφάλμα των Τοροσίδη (έχασε τον αντίπαλό του) και Καρνέζη (άφησε «μισή» την έξοδο), όταν σε φάουλ από αριστερά ο Στάνκου πήδησε μόνος και ισοφάρισε με κεφαλιά σχεδόν από τη γραμμή του άουτ (!), αλλά στο επόμενο λεπτό ο Σαλπιγγίδης «σήκωσε» 32.000 θεατές στο πόδι, όταν με προβολή στο γύρισμα του Τοροσίδη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Στο 66ο λεπτό, το «Γ. Καραϊσκάκης» ξαναπήρε «φωτιά»: ο Σαμαράς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου που με γυριστό σουτ (η μπάλα βρήκε και στον Γκοϊάν) εκτέλεσε για τρίτη φορά τον Λόμποντ.

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): 1.Καρνέζης, 15.Τοροσίδης, 20.Χολέμπας, 19.Παπασταθόπουλος, 5.Σιόβας, 6.Τζιόλης, 21.Κατσουράνης, 2.Μανιάτης, 14.Σαλπιγγίδης, 7.Σαμαράς, 9.Μήτρογλου.

Αναπληρωματικοί: 12.Καπίνο, 13.Καρνέζης- 3.Τζαβέλλας, 4.Μανωλάς, 8.Σάμαρης, 10.Καραγκούνης, 11.Βύντρα, 16.Χριστοδουλόπουλος, 17.Γκέκας, 18.Νίνης, 22.Φορτούνης, 23.Ταχτσίδης.

Ρουμανία (Βίκτορ Πιτούρκα): 1.Λόμποντ, 2.Ματέλ, 3.Ρατ, 5.Μπουρτσεάνου, 9.Μάρικα, 10.Τανάσε, 11.Τόρζε, 15.Γκοϊάν, 19.Στάνκου, 21.Κοτσίς.

Αναπληρωματικοί: 12.Παντελίμον, 4.Λουκίν, 7.Γκροζάβ, 8.Λαζάρ, 13.Γκριγκόρε, 14.Λατοβλέβιτσι, 16.Νικολίτα, 17.Γκαμάν, 18.Νικουλάε, 20.Μαξίμ, 22.Χομπάν, 23.Κεσέρου.