EURO U-17: Νίκη-πρόκριση για την Εθνική Παίδων

Thursday, 03 October 2013 23:06 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Χάρη στο γκολ του Σταθόπουλου στο 79ο λεπτό, η Εθνική Παίδων νίκησε 1-0 την Ανδόρα και εξασφάλισε την πρόκριση στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2014 από τον δεύτερο αγώνα της στον 6ο προκριματικό όμιλο.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Θόρβαλτουρ Άρνασον από την Ισλανδία παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Βιγιαγκράσα, Αλαέζ, Τεξέιρα, Γκονζάλεζ, Ναζάρο, Καράκουτη.

ΕΛΛΑΔΑ: Ντούνης, Παντεκίδης (77΄ Σταθόπουλος), Ξηρός, Μούχαλης, Μακροστέργιος, Πατράλης, Αγγελόπουλος, Δημητριάδης, Χατζάρας (41΄ Τσέλιος), Καράκουτης, Λάμπρου (67΄ Μανθάτης)/

ΑΝΔΟΡΑ: Σιλβέριο, Τεξέιρα, Γιοβέρα, Αλφάγια, Βιλαντότ, Σερβός, Βιγιαγκράσα, Γκονζάλες, Τιζόν (64΄ Φερνάντεζ), Ναζάρο (80΄+2 Γκραντβαγιέ),  Αλαέζ (80΄+4 Πιχουάν). Μαζί με την Ελλάδα, την πρόκριση για την επόμενη φάση εξασφάλισε και η διοργανώτρια Σερβία (4-1 την Εσθονία).

Ελλάδα και Σερβία θα παίξουν μεταξύ τους στην τελευταία αγωνιστική στις 6/10 (16:30) στο Όμπιλιτς.

«Είχαμε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του ματς και ειδικά στο β΄ ημίχρονο χάσαμε πολλές ευκαιρίες για γκολ. Πετύχαμε τον στόχο που είχαμε θέσει από την αρχή και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες γιατί προσπάθησαν σκληρά σε ολόκληρο το διάστημα από την προετοιμασία έως σήμερα. Έχουμε το τελευταίο ματς με τη Σερβία, στο οποίο θέλουμε να παρουσιαστούμε ακόμη καλύτεροι.

Μας μένει αρκετός καιρός έως τους επίσημους αγώνες της επόμενης φάσης για να δουλέψουμε πάνω στις αδυναμίες μας», ήταν το σχόλιο του ομοσπονδιακού προπονητή Μπάμπη Ζελενίτσα.