«Φιλική» ήττα για την εθνική μας από την Αυστραλία με 1-0

Sunday, 05 June 2016 09:49 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Με γκολ του Λέκι στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε από την Αυστραλία στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό ματς που διεξήχθη στο στάδιο ANZ του Σίδνεϊ.

Αναιμική στην δημιουργία και δίχως αμυντική σιγουριά η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου γνώρισε την ήττα από την Αυστραλία στο πρώτο της φιλικό στο Σίδνεϊ. Παρότι το γκολ, που έκρινε την αναμέτρηση μπήκε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, η εθνική ήταν και κουρασμένη, αλλά και με αρκετά πάλι προβλήματα, ιδιαίτερα στον τομέα της δημιουργίας. Τραυματίστηκε ο Καρνέζης και κλήθηκε ο Μπάρκας αφού δεν υπήρχε τρίτος τερματοφύλακας στην αποστολή.

Ο Μίχαελ Σκίμπε επέλεξε ένα σχήμα 4-4-2 χωρίς καθαρόαιμο οργανωτή, καθώς λείπει ο Φορτούνης αλλά με ακραίους τον Γιαννιώτα και τον Χριστοδουλόπουλο να δίνουν πλάτος στο γήπεδο και χώρο στους Διαμαντάκο-Βέλλιο, χωρίς πάντως κάποια σημαντική φάση στα πρώτα 45 λεπτά (εκτός από μια κεφαλιά του Βέλλιου στο 2 από σέντρα του Τοροσίδη).

Δεν έλειψαν και πάλι τα λάθη στην άμυνα με τους Αυστραλούς να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 32 με τον Μίλιγκαν (από κακή μεταβίβαση του Οικονόμου) ενώ ο Καπίνο (που αντικατέστησε τον Καρνέζη στο 14 λόγω τραυματισμού) ήταν εκτός εστίας. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού έκανε δύο ακόμη εξαιρετικές επεμβάσεις για να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο 45λεπτο, ενώ δεν δόθηκε πέναλτυ υπέρ των socceroos στο 42.

Ο Σκίμπε ξεκίνησε στο β μέρος με τον Μπακασέτα περιφερειακό επιθετικό, και τον Χολέμπας αριστερό χαφ και λίγο αργότερα τον Ταχτσίδη στην θέση του Σάμαρη. H εικόνα στο δημιουργικό κομμάτι δεν βελτιώθηκε πάντως, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν φάσεις, εκμεταλλευόμενοι και την κούραση λόγω του ταξιδιού των διεθνών.

Στο 74 καταγράφηκε η 2η καλή στιγμή σε φάουλ του Χολέμπας και κεφαλιά άουτ του Τοροσίδη, ενώ στο 85 ο Βέλλιος από πλεονεκτική θέση δεν σούταρε σωστά. Ενδιάμεσα είχαμε δοκάρι για τους Αυστραλούς με τον Σένσμπουρι ενώ στο 90 τους ακυρώθηκε γκολ (πριν την κεφαλιά του Λέκι η μπάλλα είχε περάσει άουτ). Στο 93 όμως ο Λέκι βρήκε τον τρόπο με σουτ να διαμορφώσει το τελικό 1-0.

Η 11άδα της εθνικής: Καρνέζης (14 Καπίνο), Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Οικονόμου, Σταφυλίδης, Γιαννιώτας (73 Αραβίδης), Μανιάτης, Σάμαρης (56 Ταχτσίδης), Χριστοδουλόπουλος (46Χολέμπας), Διαμαντάκος (46 Μπακασέτας), Βέλλιος (93 Παπάζογλου).

Γιαννιώτας και Παπασταθόπουλος ήταν οι καλύτεροι της εθνικής. Επόμενο φιλικό την Τρίτη στις 13.00 ώρα Ελλάδας, αυτή την φορά στην Μελβούρνη, όπου και εκεί αναμένεται κοσμοσυρροή από τους ομογενείς (σήμερα στο γήπεδο ήταν 25 χιλιάδες Έλληνες, που αψήφησαν την βροχή).