Απόλλων Σμύρνης: Επαγγελματίας ο Μάριος Σελμανάι!

PDF Print E-mail
Wednesday, 15 January 2014 17:41 | Συντάχθηκε απο τον/την sportteam   
Share

Η ΠΑΕ Απόλλων Σμύρνης ανακοίνωσε την υπογραφή επαγγελματικού συμβολαίου με τον ποδοσφαιριστή της ομάδας Νέων Κ-20, Μάριο Σελμανάι.

Μετά τον Άγγελο Σταματόπουλο η ΠΑΕ Απόλλων ανακοίνωσε την υπογραφή επαγγελματικού συμβολαίου και με τον επιθετικό Μάριο Σελμανάι. Έτσι έγιναν τέσσερις οι παίκτες της ομάδας νέων Κ-20 του Απόλλωνα που ανήκουν στο δυναμικό της πρώτης ομάδας.

Έιχαν προηγηθεί κατά την περσινή σεζόν οι υπογραφές του Στράτου Μπέντα και του Γιάννη Σιγάλα.Αξίζει να αναφέρουμε οτι ο Μάριος Σελμανάι είναι αυτή την στιγμή ο πιο παλιός παίκτης που φοράει την κυανόλευκη φανέλα.

Βρίσκεται στην Ελαφρά Ταξιαρχία από το 2008 όταν και τον έφερε στην Ριζούπολη ο τότε προπονητής τους Απόλλωνα Νίκος Καρούλιας.

“Στα έξι μου, έπαιξα για πρώτη φορά ποδόσφαιρο και συγκεκριμένα το 2000 στην ακαδημία Soccer Club στο Ρέντη . Έκεί γνώρισα τον Νίκο Καρούλια. Στο soccer club έμεινα για 8 χρόνια, μετά ήρθα στον Απόλλωνα όπου από την πρώτη στιγμή γνώρισα καλούς ανθρώπους, με στηρίξανε και σήμερα έφτασα στην στιγμή που τόσο την περίμενα, να υπογράψω επαγγελματικό συμβόλαιο στην ομάδα της καρδιάς μου.

Ήταν τα πρώτα λόγια του Μάριου Σελμανάι στο planetapollon.gr

Ο Σελμανάι γεννήθηκε στα Τίρανα στις 8 Απριλίου του 1994 με ύψος 1.88 και μεγάλωσε στην Αθήνα. Tα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα τα έκανε στις ακαδημίες που λειτουργούν στα γήπεδα του Ρέντη και συγκεκριμένα στο soccer club το 2000.

Το 2008 λαμβάνει μέρος στο τουρνουά «ΚΩΝ. ΜΠΟΥΡΛΗΣ» όπου πήραν μέρος 18 ομάδες από ολη την Αθήνα. Εκει ο Μάριος πετυχαίνει 47 τέρματα παίρνοντας τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του τουρνουά! Η παρουσία του στο τουρνουά τραβάει την προσοχή του Νίκου Καρούλια, οποίος ήταν προπονητής του Απόλλωνα στην Δ΄Εθνική.

Ο Σελμανάι σε ηλικία 14 ετών πηγαίνει στον Απόλλωνα και ενσωματώνεται στα τμήματα υποδομών του συλλόγου.  Το 2009-10 στο πρωτάθλημα της Γ΄ΕΠΣΑ με την φανέλα του Απόλλωνα 2006, ομάδας του Γ.Σ Απόλλωνα σε 7 παιχνίδια πετυχαίνει 2 γκολ.

Το 2010-11 αγωνίζεται σε 22 παιχνίδια σκοράροντας 18 φορές. Την επόμενη χρονιά το 2012-13 η ομάδα του Απόλλωνα 2006 διαλύεται και αυτό διότι η πρώτη ομάδα της Ελαφράς Ταξιαρχίας προβιβάζεται στην Football League (Β΄Εθνική).

Δημιουργείται η ομάδα νέων Κ-20 με προπονητή τον Δημήτρη Ρούσσο όπου αγωνίζεται στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Football League. O Σελμανάι αγωνίστηκε σε 19 παιχνίδια πετυχαίνοντας 7 τέρματα και μοιράζοντας 12 ασσίστ.

Φέτος και στο πρωτάθλημα της Super League ένα πρόβλημα στα έγραφα του γίνεται η αιτία να μην μπορεί να αγωνιστεί σε κανένα παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Πλέον μετά την υπογραφή του επαγγελματικού συμβολαίου βρίσκεται στην διάθεση του προπονητή της Κ-20 Κώστα Ψυρόπουλου αλλά και στο δυναμικό της πρώτης ομάδας και του Λόρι Σάντσες.


Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στο planetapollon.gr:


”Μάριε βρίσκεσαι από το 2008 στον Απόλλωνα, είσαι ο ποιο παλιός παίκτης της Ελαφράς ταξιαρχίας. Έχεις ζήσει τις ανόδους από την Δ΄ στην Α΄Εθνική πες μας λίγα λόγια για αυτές τις στιγμές.

Ο Απόλλωνας είναι ομάδα με μεγάλη ιστορία και αυτό φάνηκε από την Δ’ Εθνική κ τις επιλογές που κάνανε όλα αυτά τα χρόνια ώστε η ομάδα να ανέβει γρήγορα εκεί όπου ανήκει, στην Α’ Εθνική. Για τον κ. Βελλή δεν χρειάζεται να πεις πολλά.

Έναν τέτοιο άνθρωπο θα ζήλευαν πολλές ομάδες να έχουν έναν τέτοιο πρόεδρο. Αυτό που έζησα όλα αυτά τα χρόνια στον Απόλλωνα ήταν ανεπανάληπτο. Να παίζεις με την φανέλα της ομάδας και ταυτόχρονα όταν παίζει η πρώτη ομάδα να ζεις τα έντονα συναισθήματα και τις χαρές αγκαλιασμένος με όλο τον κόσμο.


”Πες μας για τα συναισθήματα σου που έγινες επαγγελματίας, τα όνειρα και τις φιλοδοξίες σου από εδώ και πέρα.

“Νιώθω πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι σε μια μεγάλη οικογένεια όπως είναι ο Απόλλωνας. Όλα αυτά τα χρόνια έχω γνωρίσει ανθρώπους που με βοηθήσανε, με αγκάλιασαν από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ομάδα κ τους ευχαριστώ πολύ γι αυτό.

Ξεχωριστή αναφορά θέλω να κάνω στον κ. Νίκο Καρούλια που ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πίστεψε σε μένα και μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι στον Απόλλωνα. Όσον άφορα για το θέμα που έγινα επαγγελματίας, είμαι πολύ ευχαριστημένος, το όνειρο μου έγινε πραγματικότητα.

Πριν μερικά χρόνια έβλεπα στην τηλεόραση τον Αλέξη Τζόρβα, τον Αντώνη Πετρόπουλο, τους οποίους  και θαύμαζα, τώρα πλέον μπορώ να κάνω προπονήσεις μαζί τους και γιατί όχι να μου δοθεί κάποια στιγμή να παίξω στο πλάι τους.

Για μένα είναι ένα μεγάλο κίνητρο να το καταφέρω αυτό. Θα δουλέψω σκληρά και με τον καιρό γίνω όλο και καλύτερος!”


Ποιά είναι η άποψη σου για τον Λόρι Σάντσεζ και την μάχη που δίνει η ομάδα μας για την παραμονή.

“Σε αυτά τα λίγα παιχνίδια που έχει κάτσει στον πάγκο του Απόλλωνα έφερε πολύ καλά αποτελέσματα, η ψυχολογία της ομάδας άλλαξε. Φαίνεται η πολύ καλή δουλεία που γίνεται.

Εκτιμώ ότι σε συνδυασμό με νέους παίκτες που θα έρθουν τον Γενάρη, η ομάδα θα γίνει ακόμα ποιο ποιοτική, ποιο δυνατή και θα καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Απόλλωνα έχει ταλαντούχους ποδοσφαιριστές, είναι μια ομάδα που έχει υγεία σε όλους τους τομείς.

Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε.”

Share
 

Τελευταία Νέα

Νέα Ομάδων Κ20 01.19.2014

SL-K20: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-SKODA ΞΑΝΘΗ 0-1
SL-K20: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-SKODA ΞΑΝΘΗ 0-1

Νέα Ομάδων Κ15 01.19.2014

SL-K15: ΟΦΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)
SL-K15: ΟΦΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1 (ΒΙΝΤΕΟ)

Νέα Ομάδων Κ20 01.19.2014

SL-K20: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΚΑΛΛΟΝΗ 0-0
SL-K20: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΚΑΛΛΟΝΗ 0-0

Νέα Ομάδων Κ17 01.19.2014

SL-K17: ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-1
SL-K17: ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 3-1

Νέα Ομάδων Κ20 01.19.2014

SL-K20: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 1-0
SL-K20: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 1-0

Νέα Ομάδων Κ15 01.19.2014

SL-K15: ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 4-0
SL-K15: ΑΣΤΕΡΑΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 4-0

Νέα Ομάδων Κ17 01.19.2014

SL-K17: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΟΦΗ 1-1
SL-K17: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΟΦΗ 1-1

Νέα Ομάδων Κ17 01.19.2014

SL-K17: Προελαύνει ο Εργοτέλης, νίκησε και τον Παναθηναικό (2-1)!
SL-K17: Προελαύνει ο Εργοτέλης, νίκησε και τον Παναθηναικό (2-1)!

Νέα Ομάδων Κ15 01.19.2014

SL-K15: ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 2-0
SL-K15: ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 2-0

Νέα Ομάδων Κ15 01.19.2014

SL-K15: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 4-0 (ΒΙΝΤΕΟ)
SL-K15: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 4-0 (ΒΙΝΤΕΟ)
powered by στοιχημα
ΜΟΝΙΜΕΣ ΣΤΗΛΕΣ


top