Ευρωμπάσκετ U18: Στους «8» οι Έφηβοι! (Βίντεο)

Wednesday, 30 July 2014 05:48 | Συντάχθηκε απο τον/την sportsteam

Η Εθνική Εφήβων μπορεί να γνώρισε την ήττα από τη Σερβία με 74-69 στον δεύτερο αγώνα της για τη δεύτερη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ικονίου, όμως προκρίθηκε στου ''8'' καλύτερους του θεσμού χάρη στην νίκη της Τουρκίας επι της Ισπανίας με (71-84).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11, 17-15), αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου η Σερβία έφτασε στο +4 (17-21).

Στη συνέχεια η Εθνική βελτίωσε την εικόνα της, ξεκινώντας από την άμυνα, κι έφτασε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά πέντε πόντων, 37-32.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε και στους εννιά (44-35), αλλά έμεινε μακριά από το καλάθι για περίπου πέντε λεπτά επιτρέποντας στους αντιπάλους της να περάσουν μπροστά (50-54).

Με διαδοχικούς πόντους του Μήτογλου το ελληνικό συγκρότημα έφτασε στο 60-55, αλλά η Σερβία με πρωταγωνιστή τον Πένο πέρασε μπροστά (66-69) και έφτασε στη νίκη. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ηλίας Παπαθεοδώρου, δήλωσε:

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Καταφέραμε να έχουμε τον έλεγχο μέχρι 4-5 λεπτά πριν το τέλος, όταν και ήμασταν μπροστά στο σκορ.

Στο τέλος φάνηκε η κόπωση από το προηγούμενο παιχνίδι, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και δεν είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσουμε την ήττα.

Τα παιδιά έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Τώρα θα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε και να κοιτάξουμε τον αγώνα με το Μαυροβούνιο την Τετάρτη, όπου θέλουμε τη νίκη».

Την Τετάρτη η Εθνική ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη φάση απέναντι στο Μαυροβούνιο (16:15). Δεκάλεπτα: 17-15, 37-32, 50-52, 69-74.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 26 (1), Μουράτος 5, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής 3, Σταμάτης 6, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2).

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο 12 (1), Σίμιτς 2, Τσάραπιτς, Όστοϊτς 2, Τζόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντόκοβιτς 11 (1), Λαζάρεβιτς 16 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 4, Βούτσετιτς 10, Κάρατζιτς.