UEFA EURO WU-17: Ελλάδα-Ρωσία 1 -2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Thursday, 01 November 2012 06:54 | Συντάχθηκε απο τον/την sports-academies team

Την ήττα με σκορ 1-2 γνώρισε η Εθνική Ομάδα Κορασίδων από την αντίστοιχη της Ρωσίας στον δεύτερο αγώνα της για την 1η προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013 (7ος όμιλος), ο οποίος διεξήχθη στο γήπεδο Τούμπας

Παρά το γεγονός ότι οι νεαρές διεθνείς μας είχαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο του ρυθμού, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες και ξεπέρασαν για ακόμη μια φορά τούς εαυτούς τους, δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα αποδεικνύουν την ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας, αλλά το τελικό σκορ σε καμία των περιπτώσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική από το ξεκίνημα μπήκε δυνατά και περιόρισε τις Ρωσίδες σε παθητικό ρόλο, ωστόσο, δεν κατόρθωσε να μετατρέψει την ανωτερότητά της σε γκολ. Κάτι που πέτυχε η αντίπαλός μας στο τελευταίο λεπτό του α’ 40λεπτου, όταν η Ντανίλοβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε την Χαρακοπούλου.

Αν και στο β’ 40λεπτο τα κορίτσια μας μπήκαν δυνατά και άρχισαν να πιέζουν εκ νέου τις αντιπάλους τους, οι Ρωσίδες εκμεταλλεύτηκαν μια στιγμιαία αδράνεια στην ελληνική άμυνα και με την Αντρέεβα έκαναν το 0-2 στο 52ο λεπτό.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα οι νεαρές διεθνείς μας δεν σταμάτησαν την προσπάθειά τους για αντεπίθεση και κατόρθωσαν δέκα λεπτά αργότερα με τη Γιάννου να μειώσουν σε 1-2.

Η πίεση εκ μέρους των Κορασίδων μας συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, αν και οι Ρωσίδες τέλειωσαν το ματς με 9 παίκτριες, καθώς αποβλήθηκαν οι Τσερνομίρντινα στο 73ο λεπτό και Εκατερίνα Αλεξέεβα στο 76ο λεπτό.

«Τα κορίτσια ξεπέρασαν με την απόδοσή τους κάθε προσδοκία. Μπορεί το αποτέλεσμα να μην είναι νικηφόρο, αλλά τα αδικεί κατάφωρα. Η αντίπαλός μας δεν ήταν καλύτερη σε κανέναν σημείο του αγώνα, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και μόνο από τύχη μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Δεν πειράζει. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Οι εμπειρίες που αποκτήσαμε ως ομάδα είναι σημαντικότατες και αυτοί οι δύο αγώνες, με Γερμανία και Ρωσία, ομάδες σαφώς από πιο προηγμένες ποδοσφαιρικά χώρες μας έδειξαν ότι μπορούμε να δούμε όλους τους αντιπάλους στα μάτια», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός προπονητής Βαγγέλης Κουτσάκης.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευάγγελος Κουτσάκης): 1.Χαρακοπούλου- 2.Καλτσίδη (54’ Ζέρβα), 4.Σίμου, 5.Κυριαζή, 6.Πλυτά, 9.Σακελλάρη, 10.Καλδαρίδου, 11.Τρυφινοπούλου (61’ Μπαροτσάκη), 15.Σημαιάκη, 16.Χαμαλίδου, 18.Γιάννου.

ΡΩΣΙΑ (Νικολάι Κοτσεσκόφ): 12.Σακβορόστοβα- 2.Εκατερίνα Αλεξέεβα, 6. Τελπουκόβσκαγια, 7.Μπελομίτσεβα, 8.Γιουσούποβα, 10.Τσερνομίρντινα, 11.Φρολόβα, 13.Αντρέεβα, 16.Πότσκο, 17.Ντανίλοβα, 19.Μπίκοβα (80’ Σοκόλοβα).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γερμανία συνέτριψε 5-0 τη Ρουμανία, η οποία είναι η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής Κορασίδων το Σάββατο 3/11/2012 στο Καυτανζόγλειο στάδιο, ενώ η Ρωσία θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία στο γήπεδο Τούμπας. Και οι δύο αγώνες θα ξεκινήσουν στις 14:00.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ρωσία (6)

Γερμανία (4)

Ελλάδα (1)

Ρουμανία (0)

*ΣΗΜ: Στην επόμενη φάση προκρίνονται απευθείας οι πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους 11 ομίλους και οι 5 καλύτερες δεύτερες.

Παρακολουθείστε από το epo.gr σε video τα καλύτερα στιγμιότυπα του δεύτερου αγώνα της Εθνικής Κορασίδων στον 7ο όμιλο της 1ης προκριματικής φάσης με αντίπαλο τη Ρωσία (1-2) στο γήπεδο της Τούμπας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2013. (κάντε κλίκ ...ΕΔΩ)